5 praktických otázok a odpovedí, ako vyhrať boj s každou krízou

dátum: 26.09.22-14:51

Prišli ste počas korona krízy o príjem? Museli ste sa uskromniť s peniazmi, rátať každé euro, aby ste uživili seba a svoju rodinu? Máme výbornú správu: aj niečo tak náhle a nepredvídateľné ako kríza spôsobená pandémiou sa dá prekonať bez ujmy na finančnom zdraví. Ste zvedaví, ako?

Otázka prvá: Ako?

Dôsledky korona krízy postihli väčšinu z nás. Ako blesk z jasného neba zostalo zo dňa na deň všetko zatvorené - firmy prišli o zákazky, ľudia o príjem. Ako ste to prežívali vy? Čakali ste na pomoc od štátu, odložili ste si splátky hypotéky, vybielili všetky účty, aby ste prežili? Určite aj vám v tejto situácii napadla otázka, či sa dá na takúto náhlu krízu pripraviť. Dobrá správa je, že áno, dá - stačí si v lepších časoch odkladať rezervu na tie horšie. Poviete si, že to je stará známa vec, ale načo šetriť, keď sa banky predbiehali, ktorá vám dá lacnejšiu pôžičku a reklamy na predaj na splátky bola plná telka...?

matej janek Dobrý finančný sprostredkovateľ je ako lekár – pýta sa a hľadá riešenie vo váš prospech
Neboli sme zvyknutí odkladať si na horšie časy. Predchádzajúcich 10 rokov sme žili v blahobyte, naša ekonomika rástla, kto by čakal nejakú krízu? Nuž, vlastne každý - a to nemusíte byť ani študovaný ekonóm z Harvardu, aby ste chápali, že raz je dobre, druhý raz horšie, po raste zákonite príde pokles. Nikdy neviete, kedy vás môže postihnúť úraz, dlhšia choroba alebo iný nečakaný výpadok príjmu. A vtedy je dobré mať nejaké peniaze „bokom“, aby sme prekonali najhoršie obdobie.

Otázka druhá: Koľko?

Vaša finančná rezerva by mala byť tak veľká, aby ste pokryli 3-6 mesačné výdavky (náklady na živobytie) vašej rodiny. 3 mesiace až pol roka sú podľa ekonómov čas, ktorý potrebujeme na „návrat do normálu“ po nečakanom výpadku príjmu. Napríklad ak vaše náklady na bývanie + strava + doprava + iné = 1 000 eur mesačne, vaša rezerva by mala byť od 3 000 do 6 000 eur. Tieto peniaze by mali byť ľahko a rýchlo dostupné a bez pokuty za ich výber, aby ste nestratili nič z toho, čo ste si odložili.
Samozrejme vytvorenie dostatočnej rezervy je dlhodobejší proces. Nič v živote sa nedeje okamžite šibnutím čarovného prútika, pokiaľ teda nevykopete na záhrade ropu. Ani vo fitku si nevyrobíte svaly zo dňa na deň. Peniaze je najjednoduchšie odkladať postupne, vždy podľa vašej konkrétnej životnej situácie. Najdôležitejšie je začať - ešte dnes.

ako nasetrit rezervu

Otázka tretia: Kde?

Kam je najlepšie ukladať peniaze určené na vytvorenie železnej rezervy? Nechávať ich na bankovom účte, kde sú úroky väčšinou nula celých nič, je podobné ako dávať ich do vankúša – stratíte časť hodnoty infláciou, a nezarobíte nič. Ak si vyberiete termínovaný vklad, riskujete, že pri predčasnom výbere prídete v lepšom prípade o úroky, v horšom aj o časť vášho vkladu. Najlepším riešením sú tzv.depozitné kontá, ktoré sú zaistené, čo znamená že sú garantované a ich zhodnotenie je 0.5% ročne. Správcovské spoločnosti si neúčtujú vstupné ani výstupné poplatky a k svojim peniazom sa dostanem v priebehu 1-2 dni. 
Napríklad ak dokážete odložiť na depozitné konto 200 eur mesačne, naplníte železnú rezervu 3 000 eur približne o 1,5 roka a 6 000 eur o 2,5 roka (kalkulačka zloženého úročenia). A to nie je až taká dlhá doba v porovnaní s tým, čo získate – istotu a obrovskú úľavu, že keď náhodou prídete o príjem, budete sa vedieť postarať o seba aj svoju rodinu!

zabezpecte svoju rodinu 5 tipov ako na to s Matejom Janekom

Otázka štvrtá: Čo ďalej?

Ak je rezerva vytvorená a z vášho rodinného rozpočtu stále dokážete ušetriť spomínaných 200 eur, bola by škoda nenechať ich zarábať - už nie 0,5% ročne, ale omnoho krajšie peniaze. Také, z ktorých si o 5 -7 rokov kúpite nové auto, vezmete rodinu na exotickú dovolenku alebo si vylepšíte bývanie. Správcovská spoločnosť na tento účel spravuje peniaze v realitnom fonde. Nakúpené nehnuteľnosti nepredáva, ale prenajíma dlhodobým nájomníkom z rôznych oblastí podnikania. Vaše peniaze vám zarobia od 3,5 – 4% ročne, už po zaplatení poplatku. Výborná správa je, že od roku 2006 ani v jednej kríze, vrátane korona krízy, nenastal žiadny pokles. Je to veľmi zaujímavý fond, do ktorého sa oplatí investovať.

prosights matej janek financie inak

Otázka posledná: Čo potom?

„Potom“ je asi najčastejšie slovo, ktoré používa väčšina ľudí v súvislosti s dôchodkom: Budem to riešiť „potom“, teraz mám dôležitejšie veci. Mojim klientom vtedy ukážem jednoduchý prepočet, aký obrovský rozdiel je v tom, koľko zarobí obyčajných 20 eur mesačne za 10, 20 alebo 30 rokov, a zrazu sa z „potom“ stane „hneď“.
Spoliehať sa na dôchodok od štátu je veľmi zlá alternatíva a preto je nevyhnutné svoje peniaze investovať. Dôchodok je dlhodobá investícia. Stačí investovať naozaj malú sumu čo najskôr, aby vám zabezpečila pokojnú jeseň života. Kam investovať? Vždy podľa toho, akú cieľovú sumu chcete a koľko rokov máte do dôchodku, čiže koľko času budú vaše peniaze, aby sa zhodnotili. Veľmi dobré výsledky má napríklad indexový fond S&P 500, ktorý tvoria akcie 500 najvýkonnejších amerických firiem, ako sú svetoznáme giganty Google, Amazon, Netflix, Microsoft, McDonalds, Apple a ďalšie. Ak zoberieme do úvahy, že od roku 1970, so všetkými krízami, ktoré za tých 50 rokov boli, rástla svetová ekonomika o neuveriteľných 11,8% ročne – tak si len predstavte, koľko vám vaše peniaze do dôchodku zarobia. Preto začnite čo najskôr

Ako teda poraziť každú krízu a vyťažiť z toho čo najviac?
- vytvorte si železnú rezervu pre prípad náhleho výpadku príjmu,
- nechajte vaše peniaze ďalej zarábať,
- využite rast silných a zabezpečte si spokojný dôchodok.

ako si vytvorit financnu rezervu 5 zarucenych tipov

Verte, že svet investícií nie je zložitý, to len niektorí ľudia nechcú, aby ste tomu rozumeli. Všetko sa dá jednoducho a ľudsky vysvetliť a pochopiť. Som pripravený vám pomôcť.

 

Matej Janek - jasný pohľad na financie

0918 486 661

Ďalšie užitočné rady a zaujímavé tipy z oblasti financií

Pridajte sa k fanúšikom na Facebooku

sleduj ma na instagrame www.instagram.com/matej_janek/