hľadať

Zaujalo nás
viac  
Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Výber z výberu. - výstava v priestoroch Ponitrianskeho múzea.

dátum pridania: 03.09.15-09:32

Na výstave „Výber z výberu budú prezentované najzaujímavejšie predmety zo spoločensko-vedných zbierok múzea“. Výstava sa uskutoční od 11.9. – 27.9.2015 2015 v priestoroch Ponitrianskeho múzea.

Najviac predmetov na digitalizáciu spomedzi múzeí Nitrianskeho samosprávneho kraja poskytlo Ponitrianske múzeum v celkovom pošte 3537 kusov. Výber z nich bude prezentovaný na výstave „Výber z výberu. Najzaujímavejšie predmety zo spoločensko-vedných zbierok múzea“, ktorá sa uskutoční od 11.9. – 27.9.2015 2015 v priestoroch Ponitrianskeho múzea.
V Zastupiteľstve NSK bola v roku 2012 schválená realizácia projektu Najvýznamnejšie archeologické a historické pamiatky v zbierkach múzeí Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Hlavným cieľom projektu bola digitalizácia najvýznamnejších predmetov v zbierkovom fonde múzeí s použitím najnovších technológií. Celkovo bolo zdigitalizovaných 8425 zbierkových predmetov z piatich múzeí NSK a viac ako 30% z nich bude zverejnených na webovej stránke kraja.
V súčasnosti si môže návštevník pozrieť zbierkové predmety len pri priamej návšteve múzea. Veľa z nich sa však nachádza v depozitoch a pokiaľ nie sú vystavené v rámci nejakej výstavy, nie je možné ich vidieť. Zdigitalizovanie zachová informácie a charakteristiky predmetov v digitálnej podobe, ktoré bude možné využiť pre účely vzdelávania a ďalšieho výskumu spôsobom, ktorý nebol doteraz dostupný. Zároveň pomôže v prípade straty, odcudzenia, alebo zničenia kultúrneho dedičstva a v neposlednom rade aj pri propagácii Slovenska a jeho pamiatok doma i v zahraničí. Ponitrianske múzeum poskytlo na digitalizáciu 3537 zbierkových predmetov zo spoločensko-vedných odborov. Z archeológie bude vystavený výber archeologických nálezov pochádzajúcich z vlastných výskumov Ponitrianskeho múzea dokumentujúci vývoj osídlenia Nitrianskeho regiónu i Horného Požitavia od praveku po novovek, ako čepeľový kamenný nástroj z paleolitu nájdený v lokalite Nitra – Čermáň, neolitické nádoby zo Sľažian, keramika i ozdoby z doby bronzovej, šperky, nástroje a urny zo žiarového pohrebiska vo Veľkom Cetíne z doby rímskej a ďalšie. Z odboru história budú na obdiv vystavené šperky a doplnky z obdobia secesie, súpravy na umývanie, porcelán a samovar, ktorý sa používal bežne v domácnostiach v 2. polovici 19. storočia. Zo 16 až 18.storočia budú vystavené zbrane a druhú svetovú vojnu budú reprezentovať suveníry vyrobené z nábojníc. Zaujímavé sú i mince z 15. a konca 17. storočia a ukážky medailérskej tvorby v 20. storočí. Etnografiu zastúpia ľudové sakrálne plastiky z kultových kútov i bežné každodenne používané predmety. Výstava potrvá do 27.9.2015. 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!